Hlavní strana > Sbírka na varhany

Sbírka na nové varhany

Nové varhany byly zabudovány do varhanní skříně z roku 1724, která je světovým unikátem. Jde totiž o jediný exemplář, který byl navržen přímo stavitelem baziliky, architektem vrcholného baroka Kiliánem Ignácem Dientzenhoferem. Původní barokní varhany z ní však postupně mizely od 60. let minulého století. Nakonec byl tento nástroj kromě několika největších píšťal zcela zničen a rozkraden.
Do rukou restaurátorů se varhanní skříň dostala v havarijním stavu před třemi lety, kdy započali s výrobou nových varhan i varhanáři. Tehdy stavbu nového nástroje a obnovu skříně inicioval společně s klášterem také Spolek břevnovských živnostníků, který vypsal veřejnou sbírku. Ta byla, jak se později ukázalo, úspěšná. „Cílem bylo shromáždit bezmála 14 milionů korun,“ uvedla za Spolek břevnovských podnikatelů správkyně sbírky Jindra Pavlová. To se nakonec téměř podařilo.
Celkem bylo vybráno přes 12 milionů korun, které na opravy a nové varhany vystačily. Na částce se formou grantů, darů a příspěvků spolupodílela kromě Prahy 6 a ministerstva kultury také veřejnost. „Od soukromých institucí a lidí jsme do roku 2007 vybrali celkem 2,45 milionu korun,“ řekla paní Pavlová

Sponzorský šek (290 kB)       obrázek ve formátu JPEG

Slavnostní bohoslužba a koncert

V roce 2004 vyhlásil Spolek břevnovských živnostníků, o.s. veřejnou sbírku na stavbu nových varhan a restaurování barokní varhanní skříně. V roce 2007 byla sbírka úspěšně ukončena.

Celkem bylo ve sbírce získáno 12.009.698,- Kč
Nové varhany 7.896.840,- Kč