Naši partneři:


Městská část  Praha 6

Břevnovský klášter

Pražská plynárenská

Letiště Praha

ČR Radio Praha

Kino Dlabačov

Hotel Pyramida

Ohňostroje Krupička

Kudy z nudy

Náš region

WC servis

ZŠ Marjánka - Břevnov

KC Kaštan
¨Poslední¨ aktualizace   

19.3.2024

Hlavní strana > Sbírka na varhany

Sbírka na nové varhany

Nové varhany byly zabudovány do varhanní skříně z roku 1724, která je světovým unikátem. Jde totiž o jediný exemplář, který byl navržen přímo stavitelem baziliky, architektem vrcholného baroka Kiliánem Ignácem Dientzenhoferem. Původní barokní varhany z ní však postupně mizely od 60. let minulého století. Nakonec byl tento nástroj kromě několika největších píšťal zcela zničen a rozkraden.
Do rukou restaurátorů se varhanní skříň dostala v havarijním stavu před třemi lety, kdy započali s výrobou nových varhan i varhanáři. Tehdy stavbu nového nástroje a obnovu skříně inicioval společně s klášterem také Spolek břevnovských živnostníků, který vypsal veřejnou sbírku. Ta byla, jak se později ukázalo, úspěšná. „Cílem bylo shromáždit bezmála 14 milionů korun,“ uvedla za Spolek břevnovských podnikatelů správkyně sbírky Jindra Pavlová. To se nakonec téměř podařilo.
Celkem bylo vybráno přes 12 milionů korun, které na opravy a nové varhany vystačily. Na částce se formou grantů, darů a příspěvků spolupodílela kromě Prahy 6 a ministerstva kultury také veřejnost. „Od soukromých institucí a lidí jsme do roku 2007 vybrali celkem 2,45 milionu korun,“ řekla paní Pavlová

Sponzorský šek (290 kB)       obrázek ve formátu JPEG

Slavnostní bohoslužba a koncert

V roce 2004 vyhlásil Spolek břevnovských živnostníků, o.s. veřejnou sbírku na stavbu nových varhan a restaurování barokní varhanní skříně. V roce 2007 byla sbírka úspěšně ukončena.

Celkem bylo ve sbírce získáno 12.009.698,- Kč
Nové varhany 7.896.840,- Kč
Restaurace varhanní skříně 2.058.000,- Kč
Související restaurátorské práce 784.739,- Kč
Související technické práce 870.119,- Kč
Propagace sbírky 400.000,- Kč


Zdroje sbírky:
Státní rozpočet 5,46 mil Kč
Městská část Praha 6 3,60 mil Kč
Veřejnost 2,45 mil Kč
Ministerstvo kultury 0,50 mil Kč

Varhanní skříň byla navržena stavitelem kostela K.I. Dientzenhoferem, jedná se o jediný exemplář a o světový unikát. Rovněž architektura a technické řešení varhanní skříně nemá srovnání s žádnými jinými barokními varhanami. Do varhanní skříně byly v roce 1775 umístěny nové barokní varhany řezbáře Maisnera. Od poloviny 19. století do konce 70. let 20. století však byly varhany postupně zničeny a posléze i rozkradeny, v důsledku neodborných zásahů byla poškozena varhanní skříň a narušena statika a jednalo se o havarijní stav. Z původních varhan zbylo několik kusů dřevěných píšťal.

Varhany mají 3 manuály, 34 rejstříků a 2 200 píšťal, přičemž největší dřevěná píšťala je vysoká 5 metrů s obsahem 0,29 m3. Do této píšťaly se vejde 290 litrů vína, které věnoval na závěr bohoslužby převor Břevnovského kláštera výrobcům varhan.

Nové varhany se rozezněly jako vrchol oslav k výročí 100 let od povýšení obce Břevnov na město.

„Jsme šťastni, že po 200 letech zazněly v bazilice originální tóny varhan. Dosavadní elektronické varhany byly jen taková slabá zvuková náhražka asi jako když dáte do mercedesu rybářskou stoličku“, řěkl Petr Prokop Siostrozonek OSB, převor benediktinského kláštera v Praze 6 Břevnově.

„Jako vyhlašovatelé sbírky jsme hrdi na to, že jsme tento nelehký úkol úspěšně splnili“, říká Jindra Pavlová, místopředsedkyně Spolku břevnovských živnostníků, o.s. a správkyně sbírky.

(tento text poskytla MČ Praha 6)

F O T O G A L E R I E   

Pokud máte zájem o toto reklamní místo, klikněte.
Místo pro váš baner


Logo ke stažení

   

pro zobrazení náhledu klikni
Cena 120,- Kč

Publikaci Vám zašleme na dobírku. Cena včetně poštovného 250,- Kč.
Pro objednávku klikněte na obrázek.
Adresy kamenných prodejen ZDE


pro zobrazení náhledu klikni
Cena 80,- Kč

PRODEJ

Břevnovský klášter