Masopust je čas zabíjaček a lidového veselí. Nejstarší zmínka o masopustu v Čechách pochází z druhé poloviny 13. století. Masopustní karneval souvisí patrně s předkřesťanskými oslavami probouzející se přírody na začátku jara. Ač nemá příliš společného s liturgií, je masopust plně podřízen církevnímu kalendáři.
Začíná svátkem Tří králů a vrcholí masopustním pondělím a úterým čtyřicet dní před svátky velikonočními. Tehdy prochází obcemi a městy masopustní průvody masek, končící masopustní zábavou. Posledním dnem tohoto období je Škaredá neboli Popeleční středa, začátek půstu. Od toho je také odvozeno slovo „karneval“. Z italského „carnevale“, kde „carne“ znamená maso a „vale“ dáti sbohem.
Historie břevnovského Masopustu
"Ihned po novém roce se připravovaly spolky v Břevnově na masopustní a karnevalovou sezónu. Nejsnazší to měli baráčníci. Měli svoje kroje a kapelu, takže průvod v Břevnově byl pestrý a veselý. Živnostníci spolku Havlíček vyšli vždy od sv. Markéty v čele s hudbou, pak řezníci ve svých zástěrách, přes prsa černo - bílou šerpu, udělenou kdysi cechu řeznickému za hájení Prahy před nepřítelem. Přes rameno velkou naleštěnou sekeru. V první řadě mimo jiné byl pan J. Tellinger v kostkovaném kabátku s vydrovkou na hlavě. Za řezníky šli hokynáři, truhláři, ševci a jiní, co žili a bydleli v Břevnově a okolí, ale už jen ve svátečních šatech. Průvod šel od kláštera přes náves Radimovou dolů, Na Panenské se otočil a nahoru po Bělohorské až k Marjánce, kdo průvod ukončil. Také kapelník Rašín dával dohromady svoji kapelu pro zábavy na Marjánce. Dámský kadeřník pan Červinka z Královky měl zas plné ruce práce s účesy paniček. Byl první, kdo začal v Břevnově ženám dělat trvalou. Skončila éra bubikopů a dlouhých vlasů á la "Anna Sciláková". Každý ze spolků se snažil předvést co nejlépe veřejnosti a tak zimní sezóna bývala velmi živá a pestrá. Ovšem skutečným vyvrcholením masopustního času byly sokolské šibřinky Na Marjánce, která bývala kulturním centrem Břevnova."
Jako každý rok pořádal Spolek břevnovských živnostníků masopustní průvod.
Letos na téma ŘEMESLO MÁ ZLATÉ DNO.
Do 18.masopustního průvodu jsme se sešli v úterý 21.února 2012 v 15:30,
u samoobsluhy, naproti hotelu Pyramida.
Nálada byla veselá, hrál harmonikář, který šel pak v čele průvodu.
Pro děti v maskách byly připraveny trumpetky a bombóny jako dárek.
V 16:00 udělila starostka paní Kousalíková průvodu masopustní právo.
Průvod se pak vydal Bělohorskou ulicí k břevnovskému klášteru.
Skupina masopustních komediantů Roztoč tančila a hrála na bubny .
Průvod asi po hodině dorazil ke klášteru.
Zde byla, za přítomnosti pana převora Siostrzonka do ledové vody pivovarského rybníka obřadně pochována basa. Deset nejkrásnějších (nejnápaditějších), dětských masek bylo odměněno. Dostaly dárky od spolku.
U kláštera se prodávaly jitrnice, jelita, čaj, grog, trdelník a bramborové spirálky.
Do průvodu přišlo téměř 500 lidí.
V sobotu 25.února.2012 se od 19:00 konal maškarní bál v hotelu Pyramida.
Bál slavnostně zahájil vzácný host, paní starostka Marie Kousalíková.
Byla připravena i tombola v hodnotě ca 50.000,-.
(např.tiskárna k PC, pokazy do fitnes, restaurací a prodejen, kosmetické a uzenářské balíčky atd.).
Hlavní cena byla, zapůjčení automobilu ŠKODA na víkend s plnou nádrží od firmy Přerost a Švorc AUTO.
Všem dárcům cen děkujeme.
Nejoriginálnější masky byly hodnoceny ve dvou kategoriích a dostaly hodnotné ceny.
Taneční skupina hrála pro plný sál až do 2:00.
Fotky z bálu jsou ZDE.
Fotky z průvodu jsou ZDE
A přečtěte si v MF DNES - článek o Břevnovském masopustu.
ZDE
V sobotu 11.2.2012 se zástupci spolku zúčastnili průvodu Carnevale Praha 2012
kde propagovali břevnovský masopust a spolek.
Na pódiu bylo králem karnevalu uděleno "právo" k pořádání masopustu. Všem odvážným, (H.Kosová,H.Hoštická,J.Šťastná,A.Lacinová,T.Hudera,J.Duffek) že přišli a nezmrzli děkujeme.