Naši partneři:


Městská část  Praha 6

Břevnovský klášter

Pražská plynárenská

Letiště Praha

ČR Radio Praha

Kino Dlabačov

Hotel Pyramida

Ohňostroje Krupička

Kudy z nudy

Náš region

WC servis

ZŠ Marjánka - Břevnov

KC Kaštan
¨Poslední¨ aktualizace   

19.3.2024

Hlavní strana > Pořádané akce > Masopustní průvod a bál > 2009

Masopust je čas zabíjaček a lidového veselí. Nejstarší zmínka o masopustu v Čechách pochází z druhé poloviny 13. století. Masopustní karneval souvisí patrně s předkřesťanskými oslavami probouzející se přírody na začátku jara. Ač nemá příliš společného s liturgií, je masopust plně podřízen církevnímu kalendáři.
Začíná svátkem Tří králů a vrcholí masopustním pondělím a úterým čtyřicet dní před svátky velikonočními. Tehdy prochází obcemi a městy masopustní průvody masek, končící masopustní zábavou. Posledním dnem tohoto období je Škaredá neboli Popeleční středa, začátek půstu. Od toho je také odvozeno slovo „karneval“. Z italského „carnevale“, kde „carne“ znamená maso a „vale“ dáti sbohem.


pro zvětšení plakátu klikni

Historie břevnovského Masopustu

"Ihned po novém roce se připravovaly spolky v Břevnově na masopustní a karnevalovou sezónu. Nejsnazší to měli baráčníci. Měli svoje kroje a kapelu, takže průvod v Břevnově byl pestrý a veselý. Živnostníci spolku Havlíček vyšli vždy od sv. Markéty v čele s hudbou, pak řezníci ve svých zástěrách, přes prsa černo - bílou šerpu, udělenou kdysi cechu řeznickému za hájení Prahy před nepřítelem. Přes rameno velkou naleštěnou sekeru. V první řadě mimo jiné byl pan J. Tellinger v kostkovaném kabátku s vydrovkou na hlavě. Za řezníky šli hokynáři, truhláři, ševci a jiní, co žili a bydleli v Břevnově a okolí, ale už jen ve svátečních šatech. Průvod šel od kláštera přes náves Radimovou dolů, Na Panenské se otočil a nahoru po Bělohorské až k Marjánce, kdo průvod ukončil. Také kapelník Rašín dával dohromady svoji kapelu pro zábavy na Marjánce. Dámský kadeřník pan Červinka z Královky měl zas plné ruce práce s účesy paniček. Byl první, kdo začal v Břevnově ženám dělat trvalou. Skončila éra bubikopů a dlouhých vlasů á la "Anna Sciláková". Každý ze spolků se snažil předvést co nejlépe veřejnosti a tak zimní sezóna bývala velmi živá a pestrá. Ovšem skutečným vyvrcholením masopustního času byly sokolské šibřinky Na Marjánce, která bývala kulturním centrem Břevnova."

15. Masopustní maškarní průvod a bál "Carneval v Rio de Brevnov 2009"

V Břevnově se konal již patnáctý masopust. Spolek břevnovských živnostníků uspořádal letos masopust na téma Carneval v Rio de Břevnov.

KARNEVALOVÝ PRŮVOD

Po udělení masopustního práva starostou Prahy 6 panem Tomášem Chalupou se masopustní průvod masek v počtu asi 300 lidí, vydal od poutní kaple proti hotelu Pyramida Bělohorskou ulicí směrem ke KC Kaštan. Cestou průvod zastavoval u obchůdků členů Spolku břevnovských živnostníků. Průvod byl zakončen u KC Kaštan, smutečním pochováním „basy“. U Kaštanu bylo připraveno také občerstvení: čerstvé jaterničky, svařené vínko, čaj a další dobroty. Během průvodu byly mezi jeho účastníky rozdávány frkačky, píšťalky a bonbóny. Počet účastníků se během cesty neustále navyšoval. Do cíle průvodu došlo více než 600 veselících se účastníků. V karnevalovém průvodu hrála na alegorickém voze se vezoucí úžasná skupina Tam Tam Batucada, která roztancovala a přitáhla během průvodu spoustu dalších účastníků masopustního veselí. Konec průvodu uzavírala Žižkovanka, která celou akci zakončila pochováním basy. Po pochování basy došlo na tradiční Břevnovské rozdávání jaternic. Letos jich i díky špatnému počasí a tím pádem menší účasti bylo rozdáno „jen“ 750 ks.
Fotky z masopustního průvodu ZDE

15. KARNEVALOVÝ BÁL

Masopustní maškarní bál se konal se stejným tématem jako průvod již po několikáté v hotelu Pyramida. Bohužel ani změna teplotního klimatu o více než 25°C za 25 hodin nepřilákala kromě předtančení skupiny Brasil show a projekce záběrů z karnevalu z Ria žádné odhalené tanečnice. Bál zahájil starosta Prahy 6 pan Tomáš Chalupa společně s předsedou Spolku břevnovských živnostníků panem Tomášem Huderou. Po celý večer panovalo v sále stejné veselí jako na projekčním plátně. Před desátou hodinou byly všechny masky vyzvány k promenádě na sambadromu. Po promenádě byly vyhlášeny vítězné masky ve všech deseti navržených kategorii (např. Skokan karnevalu, Šťabajzna karnevalu, Cena neúplatného akademika, Objev večera, Síň Slávy atd.) Přibližující se půlnocí se začínalo stupňovat napětí v sále. Celý sál čekal na losování tomboly do které darovali ceny členové spolku. Mezi hlavními cenami byly DVD přehrávač, šicí stroj, pekárna, loutkové divadlo či poukazy na konzumaci v hotelu Pyramida či v restauraci V Uličce.
Jediný smutný okamžik nastal dvě hodiny po půlnoci, s ukončením produkce skončil i masopust 2009. A pro spolek doba přemýšlení jaké téma zvolit příští rok. Fotky z bálu ZDE


Pokud máte zájem o toto reklamní místo, klikněte.
Místo pro váš baner


Logo ke stažení

   

pro zobrazení náhledu klikni
Cena 120,- Kč

Publikaci Vám zašleme na dobírku. Cena včetně poštovného 250,- Kč.
Pro objednávku klikněte na obrázek.
Adresy kamenných prodejen ZDE


pro zobrazení náhledu klikni
Cena 80,- Kč

PRODEJ

Břevnovský klášter