Hlavní strana > Pořádané akce > Rozsvícení vánočního stromu > 2010

Vánoční svátky, jak je známe dnes, v sobě mísí prastaré legendy s náboženskou tradicí a dokonce i trochou lidové magie. Z historických pramenů vyplývá, že od pradávna naši předkové slavili zejména den zimního slunovratu, který podle našeho kalendáře připadá na 21.prosinec. Právě toto datum přináší nejdelší noc v roce, od následujícího rána přibývá slunečního svitu a dny se začínají pomalu prodlužovat.
Nastává čas nové naděje, že zima přece jen pomine.
Že to, co bylo považováno za mrtvé, jenom spí a s jarem se znovu probudí k životu.
Tato událost se slavila nejenom v Evropě ale také v Asii, u amerických indiánů i jinde.
V roce 274 římský císař Aurelián stanovil 25.prosinec jako den Zrození nepřemožitelného Slunce.
Tento den je od roku 336 uváděn také jako den narození Ježíše Krista.

Vánoční stromek
Zdobením stromů, nejčastěji snad tisů, uctívali svého boha slunce a věčný život už staří Keltové.
Za zakladatele tradice stromku jako symbolu Vánoc je považován irský opat jménem Kolombián,
který na oslavu svátku narození Krista někdy v 6.století v Burgundsku
zapálil na vysokém jehličnanu pochodně ve tvaru kříže.
Velmi dlouho pak trvalo, než se zvyk ustálil do podoby, jak jej známe dnes. Nejstarší doklady jsou ze 16. století, kdy vánoční strom doprovázel slavnosti živnostenských cechů. V roku 1597 ve švýcarském městě Basileji krejčovští tovaryši zdobili k vánocům stromek datlemi, ořechy, preclíky a papírovými růžemi.
K nám se dostal pravděpodobně z Německa.
Jeden z prvních stromečků v Čechách ozdobili v rodině ředitele stavovského divadla Jana Karla Liebicha, na svém libeňském zámečku, teprve o Vánocích roku 1812.
Ovšem stromky nejprve bývaly zavěšovány za špičku ke stropu a říkávalo se jim Kristovy strůmky.
22. prosince 1882 byl v Americe rozsvícen první elektricky osvícený vánoční strom.
Po první světové válce vzniká v Evropě tradice stavění rozsvícených vánočních stromů na veřejných prostranstvích. Na českém území se podle dochovaných zpráv poprvé postavil veřejný stromeček v Plzni roku 1925. Tato zvyklost se za první republiky rychle rozšířila po dalších českých i moravských městech i vesnicích.

Historie vánočního stromu v Břevnově
Začátkem 30 let minulého století byl vánoční strom na Bělohorské před domem "U Sládků".
U stromu byla kasička na sbírku pro chudé. Koncem 40 let tato tradice skončila a byla
na krátkou dobu obnovena v letech 1990 - 1994 panem Pechou na rohu ulice Bělohorská a ulice 8.listopadu.
Potom se pořádali u Kaštanu na sv. Lucii dětské besídky a také se zde stavěl vánoční smrk s výzdobou.
Tato akce se dle dostupných informací konala 6 x.
Od roku 2006 organizuje slavnostní rozsvícení stromu Spolek břevnovských živnostníků.

Vánoční strom se rozsvěcel v sobotu 27.11. v 17:00

Pro zúčastněné byla připravena k zakoupení káva, čaj, svařáček, grog a medovina na zahřátí.
K zakousnutí např. čerstvě smažené bramborové spirálky.
A jako tradičně i staročeské trdlo od člena spolku pana Švarce.

Letos jsme pro Vás nově připravili stánek obchodu Česká keramika s rukodělnými výrobky.

Vánoční koledy zazpívaly děti ze ZŠ Marjánka.

Letošního rozsvícení se zúčastnilo kolem 500 přihlížejících.

Rozsvícení bylo stylové a romantické. Napadl sníh.