Hlavní strana > O spolku > Knižní publikace > Nové varhany

Nové varhany v bazilice sv. Markéty v Praze Břevnově

Autor Marek Čihař, organolog Pražského arcibiskupství,
Rok vydání 2008
Vydal : Spolek břevnovských živnostníků, o.s.
Benediktimské arciopatství sv. Vojtěch a sv. Markéty

Nové varhany v bazilice sv. Markéty a umělecká restaurace varhanní skříně (1724) byly pořízeny v letech 2004 – 2007 za celkovou částku 13 milionů Kč, a to díky veřejné sbírce vyhlášené Spolkem břevnovských živnostníků.

Marek Čihař je nejen autorem publikace, ale je především autorem technické a zvukové koncepce a dispozičního řešení varhanního stroje, čemuž se věnoval posledních 20 let. V publikaci autor zasvěceně vypráví o dějinách varhan v bazilice sv. Markéty, o architektuře varhanní skříně a její restauraci a o dosavadních a marných snahách o opravu a stavbu nových varhan v období od poloviny 19. století až do 21. století resp. do 30. září 2007, kdy opět zazněly v bazilice sv. Markéty nové varhany. Text je doprovázen fotografiemi a bohatými odkazy na odbornou literaturu a dobové prameny.

Ukázka z publikace :

„Slovo úvodem ….Veřejnou sbírku na stavbu nových varhan a restaurování vzácné varhanní skříně jsme vyhlásili v září roku 2004 u příležitosti nadcházejícího výročí 100.let města Břevnova. Chtěli jsme „svému městu“ dokázat, že je domovem, v němž žijeme a setkáváme se, mnozí z nás již několik generací. Chtěli jsme přispět a podpořit společenský a kulturní život v Praze 6, neboť Břevnovský klášter a bazilika sv. Markéty dávno nejsou pouze formální uzavřená Národní památka soužící pouze k liturgickým účelům. Břevnovský klášter žije po roce 1990 naplno a otevřeně v přátelském souznění s širokou veřejností a ani tomu nemůže být v dnešní moderní době jinak. Když v bazilice poprvé zazněly nové varhany a předvedly se v plné hudební kráse včetně něžné zvonkohry, byli jsme dojati a právem hrdí, že jsme to dokázali..

S novými varhanami vznikla nová tradice, dle které dostaly varhany do vínku svou vlastní kroniku jakousi Varhanní knihu, do které se musí zapsat každý varhaník, který na varhany hrál. Nechť tedy v kronice přibývají stále nové zápisy, nechť je tato kronika pro další generace důkazem toho, že i zdánlivě nemožný sen se může splnit…“.

Slavnostní křest knihy "Nové varhany v bazilice sv. Markéty v Praze Břevnově"
se konal na Břevnovském posvícení 2008.